1) Hikaye Anlatıcısı Olun: Soğuk gerçeklerin hiçbir zaman cazibesi yoktur fakat iyi hikayeleştirilmiş bir olay örgüsü herkesi etkisi altına alabilir. Mesela siber güvenlikle ilgili ders verirken veri ihlal mekanizmalarını direkt teorik olarak değil de onu büyüselleştirerek anlatırsanız bütün öğrencilerin dikkatini çekebilirsiniz. Ya da bulut sağlayıcısından bahsederken gerçek hayattaki bulutla entegre edilebilecek bir hikaye magazinsel boyutu itibariyle karşıdaki kitlenin ilgisini çekebilir.

2) Tutkuyla Konuşun: Bir konuda karşı tarafı ikna etmek ya da karşı tarafa bir şeyler aktarmak için öncelikle ona kendiniz inanmalısınız. İletişim 2 taraflı bir olgudur ve eğer siz vermek istediğiniz mesajı kaliteli şekilde aktaramazsanız karşı taraftan onu anlamasını maalesef beklememelisiniz. Bu nedenle, anlatacağınız konuyu tutkuyla, amiyane tabirle gaza gelmeden fakat söylediklerinize gerçekten inanıp onun doğruluğunu teyitler bir üslup ve dille aktarmalısınız.

3) Ellerinizi Kullanın: Sunumu yapan kişinin ellerini kullanması, sunumun görsel açıdan daha albenili olmasını sağlayacaktır. Karşımızda sunum boyunca elleri cebinde, belinde ya da ne yapacağını bilemez halde olan birini dinlerken ister istemez konsantrasyon kaybı yaşayabiliriz. Her konuda olduğu gibi burada da bir ölçülülük söz konusu olmalı tabi. Ellerin sürekli aynı hareketi yapması da sunumu kalite açısından aşağı çekecektir.

4) Sunum Yazılımınızı İyi Kullanın: Sunum sırasında slaytlara bağlı kalmak kitleyi bunaltacaktır bu nedenle doğaçlama yeteneğinizi kullanmanız gerekebilir. Slaytlarınızda metinlerin az, grafik ve resimlerin daha fazla olması gerekir. Böylece dinleyicilerin slaytları okumak yerine sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz. Grafik ve fotoğraflarda ise kitle slayta bakarken bir yandan sizin o içerikle ilgili anlatacaklarınızı dinler.

5) Teknik Arızalara Hazırlıklı Olun: Dosyayı masaüstünde tutup bir yandan flash belleğe attınız ve işin garanti olduğunu düşünüyorsunuz. Aslında mantıksal olarak öyle olması gerekir fakat bazen olmaz. Bu nedenle kendinize alternatif oluşturun ve sunumun bir kopyasını taslak olarak -kağıtlarla- elinizde bulundurun. Eğer “Kesin başıma bir şey gelecek” gibi evhamlarınız varsa bu durum o probleme de çare olacaktır.

6) Ev Sahibine Karşı İyi Olun: Yazılı belgenizi, sunumunuzu ve varsa diğer çeşitli materyallerinizi alıp gittiğinizde gerek ev sahibinin gerekse gelen kitlenin gözünde iyi bir izlenim oluşturmuş oluyorsunuz.

7) Kitlenizi Etkileşime Sokun: Aslında 9 madde içinde uygulanması en güç madde diyebiliriz. Çünkü insanlar genelde tek taraflı anlatım için sunuma gelirler. Konuşmacı kafasında bir taslak hazırlamıştır, iyi bir dille anlatır ve konuşma biter. Dinleyiciler genelde bu düşünceyle geldikleri için interaktif bir ortam oluşturmak zorlaşır. Burada da sizin hazırcevaplılığınız ve doğaçlama yeteneğiniz ön plana çıkmalı.

8) Sunumun Ardından Kendinizi Hazır Bulundurun: 7 milyar insan var, tabi bir o kadar da farklı bakış açısı. Bundan dolayı; yaptığınız bir sunumda size katılmayanların, düşüncelerinizi eleştirenlerin olabileceğini aklınızda tutun. Küfür, hakaret, yıkıcı eleştiri olmadığı sürece her türlü düşünceye kapınızı açık tutmanız gerektiğinin farkında olun. Bu nedenle, sunum sırasında yüzeysel bilginiz olan konuları uzmanlık alanınız gibi tanıtmayın. Eğer o konulara değinmeniz gerekiyorsa da kitleye konudaki bilginizin yüzeysel olduğunu hissettirin. Güven endeksi dediğimiz olgu için bu durum fazlasıyla önemli.

9) “Bilmiyorum” Demesinden Korkmayın: Bu konu özellikle Cem Yılmaz’ın stand-up gösterisinden sonra gündem olmaya başladı fakat işin o boyutunu bir kenara bırakırsak, insanların gözünde karizma algısını güçlendirmek adına “bilmiyorum” demek bazen işe yarar. Tabi burada yine üslup faktörü devreye giriyor, eğer “Bu konuda net bilgim olmadığı için sizi yanıltmak istemem, isterseniz kartvizitinizi/mail adresinizi verin; araştırıp kesin sonucu öğrendiğimde size dönüş yapabilirim” gibi  bir cümleyle açıklama yaparsanız karizma düşmeyeceği gibi onun yanında güven endeksi de artacaktır..

 

KAYNAK:

http://www.lawtechnologytoday.org/2015/11/12-tips-tech-presentations/

http://www.wikihow.com/Do-a-Presentation-in-Class

https://blog.slideshare.net/2013/07/22/5-powerful-ways-to-open-a-presentation

Reklamlar