Mary Anning, 1799-1847 yılları arasında yaşayan fosil koleksiyoncusu ve ilk paleontolojisttir. Hayatı kazıyla geçen birisiydi. Bunun yanı sıra yaşadığı bölgenin koşullarından dolayı denizle de çok haşır neşirdi. Fosilist özelliğinden dolayı denizde de çok ciddi araştırmalar yaptı. Bu tutkusu ona bazen ölüm korkusunu da tattırdı. Bunlardan en kritiği; 1833’te denizdeyken yaşanan heyelandı. Köpeği Tray sayesinde kurtulmuş fakat maalesef köpeği, Anning’i kurtarırken kendisi can vermiştir.

Anning, Ichthyosaurus türünün ilk iskeletlerini bulmakla ün yapmıştı. Ayrıca Plesiosaurus türünün de bütüne en yakın şekliyle iskeletini bulan yine Anning olmuştu. Bunun yanı sıra Squaloraja türündeki fosil balıkların da bulunmasını sağlamıştır. Pterodactylus macronyx adı verilen türün de piyasaya çıkmasını sağlayan yine aynı isimdir.

Tam tarih olarak bilgiler kopukluk gösterebiliyor. Ama bazı bilgiler kanıtlanmış durumda. Mesela 11 yaşında babası vefat etti, zaten kötü olan maddi durumları iyice çöküşe geçmişti ve sürekli maddi muhtaçlık içinde yaşantısını sürdü. Anglosakson kültüründe, 19. yüzyılda dahi kadınlar bilim hayatında aktif bir şekilde yer alamıyordu bu nedenle Anning, -karşı cinsi kendi başardıklarını başarsa muazzam destekler bulabilecekken- sürekli fon ihtiyacı duyarak çalışmalarını devam ettirdi.

Zaman içerisinde popülaritesi iyice artmaya başladı. Ünü İngiltere’den Kıta Avrupa’sına oradan da Amerika’ya yayıldı. Yine de Londra Jeoloji Topluluğu’na kabul edilmedi.-Yine cinsiyet konusu- Yaptıklarının karşılığını somut olarak 1939’da görmeye başladı. Doğal Tarih isimli dergide araştırmaları yayımlandı ve editörler onun araştırmalarıyla ilgili çeşitli yazılar yazmaya başlamıştı.

Tarihteki binlerce kişi gibi Anning’in değeri de ölümünden sonra bilinmeye başlandı. Charles Dickens, 1865’te bir yazıda kendisinden “Marangoz kızı olmasına rağmen kendine marka bir isim yarattı ve bu ismin hakkını çalışmalarıyla her daim korudu” türü cümlelerle bahsedince genel halk tabakası da Mary Anning’in araştırmalarını merak etmeye başlamıştı. Ölümünden tam 163 yıl sonra ise, Kraliyet Ailesi Anning’i; “Bilim Tarihini En Çok Etkileyen 10 İngiliz Kadını’ndan Biri” ilan etti.

Kaynakça:
https://www.sdsc.edu/ScienceWomen/anning.html
https://www.famousscientists.org/mary-anning/
http://www.encyclopedia.com/people/science-and-technology/paleontology-biographies/mary-anning

Reklamlar