Kimya Mühendisliği okuyan arkadaşlarımızla konuştuğumuzda maalesef genelde “puan tuttu geldim” anlayışı var. Herkeste böyle değil elbet fakat bu düşüncede ciddi bir kitle var. Oysa ki Kimya Mühendisliği, bilim ve teknolojinin şekillendirdiği gelecek için çok önemli yere sahip. Burada mühendislikler arası kıyaslama yapmak doğru olmaz çünkü hepsi kendi alanında farklı öneme sahip fakat konuya Kimya Mühendisliği özelinde bakarsak, bu bölümün öncelikle bölüm öğrencilerine; sonrasında üniversite adayı öğrencilere doğru anlatılması önemli. Dünya çapında Kimya Mühendisleri çıkarabilmemiz için bunu halletmemiz gerekli. Bu yazı serisinde Kimya Mühendislerinin 8-10 yıl sonra çalışacağı alanları inceleyeceğiz. Bunun devamı da gelecek. Buradaki amacımız, ABD’de, Singapur’da, Güney Kore’de okuyan Kimya Mühendisliği öğrencileriyle aynı levelde olmanız.

 

  1. Uzay Yakıt İşleyicisi: Uzaya gidiş konusu eskiden hepimiz için ütopikti. Fakat Elon Musk’ın Space X’le yaktığı kıvılcım diğerlerine de model oluşturdu. Yuri Milner, Richard Branson, Jeff Bezos gibi diğer milyarderlerin de uzay için çalışmalar yapmasıyla birlikte bu konudaki gelişmeler çok daha kısa sürelerde yaşanmaya başladı. Gelecek sene SpaceX’in Ay’a 2 turist götürecek olması, 2025’te başlanması beklenen uzaya insanla ilk uçuş gibi gelişmeler pek çok insanın buraya yatırım gözüyle bakmasını sağladı. Fakat şu anda en ciddi problem yakıt konusu. Şu anda hidrojen kullanılıyor ve aşırı pahalı. Ayrıca yoğunluğu düşük. Kerosen de deneniyor; o da aşırı karmaşık yapıya sahip. Kimya Mühendisleri şu anda metanı kullanmak için çalışmalar yapıyorlar. Bu konuda daha farklı ne gibi yakıt kullanılabilir? Şu anda bunu yapan Kimya Mühendisini Oxford, Stanford ve Harvard gibi üniversiteler konferansa çağırıp üstün hizmet madalyası takar; patentiyle de milyon dolar kazanır. 10 yıl sonra ise bulunan yakıtı işlemek iyi bir kariyer alternatifidir.

 

  1. Uranyum Geri Dönüştürücüsü: Güneş, rüzgar, gelgit gibi çeşitler; alternatif enerji olarak gittikçe önem kazanmakta. Fakat bunlardan elde edilen verim halen istenen düzeyde değil. Her ne kadar Norveç, İsveç, Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkeleri ortalamanın üstünde verim elde etse de dünya çok daha büyük bir hacme sahip ve diğer ülkelerin o düzeye gelmesi için yaklaşık 30 yıl var. Bu nedenle nükleer enerji bir süre daha devam edecek ve nükleer enerjinin en önemli bileşenlerinden uranyumun kaynağı sınırlı. Çözüm ise uranyumun daha dayanılabilir şekilde kullanılması. İşte bunu sağlayabilecek olan da yine kimya mühendisleri.

 

  1. Dikey Tarım Mühendisliği: Dikey tarım, şu anda kullanılmaya başlanan bir alan. Dikey tarımın çıkış noktası son dönemlerde giderek artan şehirleşme. Büyük şehirlerdeki kullanım alanlarının azalması ve gıda ihtiyacının artmasıyla birlikte bu çözüm dillendirilmeye başlandı. Bu dikey tarım genelde kuleler ya da yer altında yapılırken yapay aydınlatma kullanılacak. İşte burada dikey tarımı yönetirken en etkin görevler Kimya ve Gıda Mühendisliği mezunu arkadaşların olacak. Bununla ilgili de kendinizi geliştirmenizde fayda var.

 

KAYNAKLAR:

https://ichemeblog.org/2014/09/04/ten-future-careers-of-chemical-engineers-day-100/

https://www.quora.com/Will-chemical-engineers-be-demand-in-the-future

https://www.quora.com/Are-there-good-job-prospects-for-chemical-engineers-in-Singapore

http://www.chemicalprocessing.com/articles/2016/chemical-engineers-face-favorable-future/

 

 

Reklamlar